Lymfatická masáž

Lymfatická masáž, často také nazývaná lymfatická drenáž nebo manuální lymfodrenáž, je masáž založená na rytmickém hnětení svalů. Její pomocí se má zajistit správné proudění lymfy (mízy) v těle. Oproti klasické masáži jsou zde hmaty prováděny menším tlakem a mají i pravidenou frekvenci cca 1 sekunda.

Lymfomasáž je vhodná především při následujících potížích: 

otékání kotníků a nohou z oslabení imunitního systému, 
bolesti hlavy a jejich prevence, 
bolesti páteře, svalů, 
celulita, 
bolest těla po sportovních výkonech, 
relaxace, 
regenerace, 
detoxikace.

  • odstranění celulitidy

  • snížení nadváhy

  • léčba otoků  po úrazech a pooperačních stavech 
  • detoxikace těla
  • bolest hlavy, migrény
  • zvýšení imunity organismu
  • celková regenerace organismu
  • zpevnění obličeje a dekoltu

 

Chcete se cítit lépe? Rádi byste omládli? Chcete se zbavit otoků, které Vás trápí? Už si nevíte rady s celulitidou či nadváhou? Přijďte k nám zažít pozitivní změnu.

Klid může vstoupit do Vašeho uspěchaného a ustaraného života.

Nový text: Lymfatická masáž, často také nazývaná lymfatická drenáž nebo manuální lymfodrenáž, je masáž založená na rytmickém hnětení svalů. Její pomocí se má zajistit správné proudění lymfy (mízy) v těle. Oproti klasické masáži jsou zde hmaty prováděny menším tlakem a mají i pravidenou frekvenci cca 1 sekunda.

Lymfatická masáž je populární kosmetická metoda, která umožňuje odstraňování celulitidy. Jde však o uznávanou léčebnou metodou s širšími možnostmi využití, např. při léčení chronických otoků. Lze ji provádět jak manuální technikou, tak pomocí řady speciálních přístrojů - přístrojová lymfodrenáž

Tato masáž má díky zlepšení proudění mízy přispět k odvádění nečistot z krve. Pomocí této jemné techniky lze zbavit tělo otoků a vyřešit tak zdravotní problémy, 

kterým by klasická sportovně-rekondiční masáž spíše uškodila.

 

Kdy lymfodrenáž neprovádět

Lymfatická masáž není univerzální metoda a při některých zdravotních stavech by se neměla vůbec provádět:

při onkologickém onemocnění

při otocích způsobených onemocněním srdce, jater, ledvin

při akutním virovém nebo bakteriálním onemocnění

při akutním žilním onemocnění

při zeleném očním zákalu

při neléčené hypertenzi

Lymfatická masáž je vynikající prevencí proti celulitidě, při indikaci ji zlepšuje - a dle stupně postižení - i odstraňuje. Je nezastupitelná při očistě organismu a zlepšení výživy buněk. Je prevencí proti otokům lymfatického původu a dokáže je i odstranit. Podporuje regeneraci organismu při zátěži, významně posiluje imunitu, má hluboce relaxační účinek, který přetrvává šest až osm týdnů.

Lymfatické cévy tvoří významnou součást imunitního systému. Odpovídají za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání.
Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, nevhodnými polohami při práci, nedostatkem pohybu se projevuje únavou, sníženou
schopností organismu čelit zátěži, infekcím, otékáním nohou, otoky v obličeji, celkovým oslabením imunitního systému i psychickým podrážděním.
Jak funguje lymfatický systém?
Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému, a také informačního systému člověka. Je to vlastně jediný systém, jenž uchovává
a transportuje z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami.
Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby. Lymfatický (mízní) oběh se velmi podobá oběhu krevnímu. Větší lymfatické cévy jsou podobné jako žíly, lymfatické kapiláry jsou rozptýleny přes celé tělo. Součástí tohoto systému jsou i lymfatické uzliny a orgány (kostní dřeň, slezina, brzlík). Největší vliv na tvorbu, kvalitu a proudění lymfy mají orgány jako žaludek, slinivka a slezina, jež plní v organismu sekretorickou funkci. Navíc přímo ovlivňují výživu svalů, tedy systém nejvíce napomáhající oběhu lymfy. Proto vhodná výživa a správná funkce těchto orgánů hraje významnou roli v celkové obranyschopnosti organismu.

Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá. Za normálních okolností protéká lymfatickým systémem denně zhruba 4 litry tekutin. Obsahují vodu, bílkoviny, tuky, soli, odumřelé buňky, bakterie, látky vzniklé jako odpad metabolických procesů.

 

Jak se projevují poruchy lymfatického systému?
Každá větší ekologická zátěž, jizvy po zraněních a operacích, staré infekce v mandlích, dutinách hlavy nebo kolem zubů v čelistech (tzv. ložiska) jsou rušivými poli pro organismus a mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, způsobit otok, napětí, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny v okolí i na vzdálených místech.
Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, příp. poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se většinou nejprve projevuje "obyčejnou" únavou nohou, později celého těla, psychickým podrážděním, otékáním nohou především v oblasti kotníků, hlavně večer a po velké námaze, později otoky v břiše nebo v obličeji, často přisuzovaným otylosti, lymfedémy, otoky očních víček, mízních uzlin, dechovými potížemi bez zřejmé vnější příčiny,
sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocnění.

Lymfatická masáž

Masáží je vhodné ošetřovat zejména místa projekce zón lymfatického systému jako celku. Vhodné lymfatické masáže s prvky akupresury na těle a jeho částech (mikrosystémech) s použitím různých masážních prostředků a zábalů z různých bylin a éterických olejů, doplněné upravenou stravou, bylinnými, ovocnými a zeleninovými čisticími kúrami, včetně dechových a jiných cvičení a vhodných sportů zlepšujících proudění lymfy, jsou tou nejlepší prevencí pro všechna onemocnění. Zmírnit celulitu, ulevit oteklým nohám, zrychlit metabolické procesy v těle, vyplavit toxické látky. To vše dokáže lymfatická masáž.

V čem tkví tajemství lymfatické masáže?

Tato speciální masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena,
zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vytvářejí se tukové polštářky, pomerančová kůže a otoky.
Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná.
Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační.

Kdo lymfatickou masáž potřebuje?Podle odborníků je lymfatická masáž vhodná jako preventivní opatření pro lidi vystavené dlouhému stání. Pomáhá také rychlejší regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu. Užívá se jednak při léčbě otoků, ale také ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla, ordinuje se i při rekonvalescenci po liposukcích, k prevenci vzniku křečových žil či celulity. Aby se dosáhlo nejlepších výsledků a efekt byl vidět, doporučuje se docházet na lymfatickou masáž alespoň dvakrát v týdnu, minimálně však jednou týdně. Doporučený počet je deset masáží. Poté by měla následovat jednou měsíčně udržovací kúra.

Na co vše lze lymfatickou masáž využít?Nejžádanější jsou lymfatické masáže dolních končetin a hýždí. Kromě příznaků celulity umí odstranit otoky, pocit těžkých nohou, ulevit od svalové bolesti atd. Je však dobré masáž spojit s pravidelným pohybem např. jízdou na kole, plaváním či s delšími procházkami. Oblíbené jsou i lymfatické masáže k odstranění otoků v obličejové části, otoků očních víček, k redukci "váčků" pod očima a "druhé brady". Využít je lze i při léčbě akné či v boji proti vráskám. Při potížích s častými migrénami a bolestmi hlavy, otoky rukou a prstů, bolestmi svalů je možno využít lymfatickou masáž také. Lymfatická masáž není vhodná pro osoby s implantáty, těžší srdeční vadou, velmi vysokým krevním tlakem a nedoporučuje se ani v těhotenství.
Po prvních ošetřeních je cítit výrazné uvolnění, dostavit se může i zvýšené vyměšování sliznic (nosní dutiny, střeva aj.), někdy se dostaví větší žízeň, zdravý pocit hladu a častější zívání.

Prevence celulitidy
Celulitida, tzv. pomerančová kůže, trápí většinu žen. Její hlavní příčinou je zanášení těla toxiny a škodlivými látkami a nedostatečná funkce lymfatického systému,
který je hlavně odpovědný za odvod škodlivin z tkání. Často je na vině špatná životospráva a nedostatek pohybu. Lymfatický tok se tak zpomalí.
Proto je při prevenci celulity důležité především aktivovat lymfu, aby rychleji proudila a odváděla z těla toxické látky. Starým známým doporučením
je tedy více se hýbat, upravit stravu, dbát na svůj pitný režim (2 - 3 litry tekutin denně) a naordinovat si lymfatické masáže. Když se podaří vše vhodně
zkombinovat ještě s nějakými krémy, vzhled pokožky postižené celulitou se jistě zlepší.


 

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

Toto je popis článku. Učím se s tím zacházet.